Microsoft Copilot ve Suno, Edge’de AI destekli müzik yaratıyor

Microsoft Copilot, AI tabanlı müzik oluşturma platformu Suno ile işbirliği yaparak, kullanıcıların sadece bir metin komutuyla kişiselleştirilmiş şarkılar üretmelerine olanak tanıyan bir özellik geliştirdi. Müzik bestelemede AI algoritmalarıyla tanınan Suno, Microsoft Copilot ile bir araya gelerek, şarkılarını zahmetsizce oluşturabilecekleri kullanıcı dostu bir araç sundu. Suno’nun resmi web sitesinde sergilenen ses örnekleri etkileyiciydi, ancak Copilot’ta bu özelliğin uygulanmasında bir takım sorunlar var.

Bu müzik oluşturma özelliği şu anda sadece Microsoft Edge tarayıcısındaki Copilot ile sınırlı. Oluşturma süreci basit – kullanıcılar bir metin komutu giriyor ve algoritma devreye girerek, sözler ve şarkı söyleyen seslerle tamamlanmış şarkılar üretiyor. Araç, kullanıcıların tercihlerine bağlı olarak enstrümantal melodiler de oluşturabiliyor.

Microsoft Copilot ve Suno, Edge’de AI destekli müzik yaratıyor

Microsoft Copilot, “aile ile maceralar hakkında bir pop şarkısı oluştur” veya “büyümenin ruhunu yakalayan bir şarkı yap” gibi komut örnekleri sunuyor. Araç, Copilot’un kullanımı sırasında biriken kişisel verileri de dikkate alarak, son derece kişiselleştirilmiş şarkılar üretebilir.

Özellik, kademeli bir yayın planıyla piyasaya sürülmeye başladı, bu da kullanıcıların güncellemelerde bu özelliğe erişebilmesi için birkaç hafta beklemeleri gerekebileceği anlamına geliyor.

Ancak, yeni müzik oluşturma özelliğinin şu anda yalnızca Microsoft Edge tarayıcısıyla sınırlı olduğunu belirtmek önemli. Araçtan yararlanmak için kullanıcıların Edge’i açmaları, Copilot web sitesine girmeleri, giriş yapmaları ve sağ üst köşedeki “Eklentiler” sekmesi altında Suno eklentisinin aktif olduğundan emin olmaları gerekiyor. Copilot’a bir metin açıklaması girildikten sonra, kullanıcılar AI’nın şarkı oluşturmasını bekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x