Türkiye’nin ilk uzay yolcusu kapsüle ulaştı: Kapak kapatıldı, NASA’dan onay geldi

Türkiye’nin ilk uzay yolcusu Alper Gezeravcı’nın da ye aldığı “Ax-3” misyonu için geri sayım sürüyor.

Gece yarısı saat 00.49’da ABD’nin Florida’da eyaletinde bulunan Kennedy Uzay Merkezi’ndeki Fırlatma Kompleksi 39A’dan gerçekleştirilecek fırlatma öncesinde, uzay yolcuları aileleriyle vedalaşarak kendilerini Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) taşıyacak SpaceX’e ait uzay aracına hareket etti.

Uzay yolcuları, fırlatma sahasına ulaşarak kendilerini uzaya taşıyacak kapsüle doğru hareket etti.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Alper Gezeravcı ile uzay yolcuğu öncesi telefonla görüntülü konuştu.

Kacır, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin İnsanlı İlk Uzay Misyonu’nu gerçekleştirecek Astronot Alper Gezeravcı milletimize ‘Allahaısmarladık’ diyerek selamlarını iletti” ifadelerini kullandı.

Kacır, görüşmede “Az önce, bugün için kontrollerin olumlu şekilde tamamlandığını ve NASA’dan onay alındığını bize ilettiler. Kalbimiz sizinle, dualarımız sizinle. Siz, her zamanki gibi çok hazırsınız” dedi.

SpaceX, aralarında Ax-3 ekibinin uzay yolculuğunu yapacakları kapsüle ulaştıkları anları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Paylaşımda, fırlatmanın yapılacağı alana araçla özel astronot kıyafetleri içinde geldikleri görülen Ax-3 mürettebatının, ISS’ye gidecekleri SpaceX’in Falcon 9 roketinin yanında heyecanlı oldukları gözlendi. Ekip daha sonra Falcon 9 roketinin uzaya taşıyacağı Dragon kapsülüne yerleşip son kontrolleri yaptı. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x