Selahattin Demirtaş: Kürt ve Kürdistan dediğim için yargılanıyorum

Ferhat Yaşar – Hacı Bişkin

İSTANBUL – IŞİD’in Kobanê’ye yönelik saldırılarına karşılık 6-8 Ekim 2014 tarihinde gerçekleşen protesto eylemleri gerekçe gösterilerek, Halkların Demokratik Partisi (HDP) eski Eş Genel Başkanları ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin de aralarında bulunduğu 18’i tutuklu 108 kişi hakkında açılan Kobanê Davası, bugünkü duruşmasıyla devam ediyor.

FEZELEKEYE KARŞI SAVUNMA

Selahattin Demirtaş, SEGBİS’le bağlandığı duruşmada fezlekelere karşı kronolojik olarak savunma yaptı. Demirtaş, 13 numaralı fezlekeye (Öcalan tecritine karşı açıklamaları nedeniyle suçlu ve suçu övme) karşı şunları söyledi: “Biz orada Kürtçe’yi savunduk. Öncelikle günlerdir yaptığım savunmada belirttim. Burada siyasi görüşlerimiz yargılanıyor. Ankaragücü Spor Kulübü Başkanı yumruk attığı zaman bir grup ‘eline sağlık’ dedi. Bu suçu övmek demek. Kılıçdaroğlu’na yumruk atanın elini öpmüşlerdi. Dersim Katliamı komutanını övmek… Topal Osman’ı övmek… Bunlar suçu ve suçluyu övmek.

ÖCALAN SÖZLERİ İFADE ÖZGÜRLÜĞÜDÜR: Savcı, Abdullah Öcalan Kürt halkının önderi mi değil mi diyorsa Meclis’e yazı yazsın, bilirkişi atansın. Ben Abdullah Öcalan’ı Kürt halkı önderi ilan eden kişi değilim. Bunun suç konusu yapılması devlet için travmadır. İfadeler tümüyle ifade özgürlüğü kapsamında, bu tartışmasızdır. Kendi içinde çelişkili olan Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Öcalan’ı isteyen siyasi olarak eleştirebilir. Siyaset yapmak böyle bir şey. Bu tür fezlekeler düşünceye ket vurmak amaçlıdır. Bizim muhatabımız siyasi iktidardır.

KÜRT VE KÜRDİSTAN DEDİĞİM İÇİN YARGILANIYORUM: Birçok arkadaş diyor ki Demirtaş, ‘Kürt ve Kürdistan’ demeye başladı. Kürt ve Kürdistan dediğim için yargılanıyorum. 20 yıla yakındır siyasetten geliyorum. Kürtler ve Kürdistan’la ilgili yaptığım konuşmalar suçlama konusu yapılmış. Soma’yla ilgili de konuştum. Neden dava açılmadı? Çünkü konuşmamın içeriğinde Kürt yok.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x