Geri adım mı önlem mi: Ketaib hamlesi… Kim bunlar…

Ketaib Hizbullah Genel Sekreteri Ebu Hüseyin Himeydavi, konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı.Ketaib Hizbullah’ın, Gazze’deki mazlum halka kararlılıkla, kendi iradesiyle ve başkalarının hiçbir müdahalesine maruz kalmadan destek verme kararı aldığına dikkat çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Özellikle İslam Cumhuriyeti’ndeki (İran) kardeşlerimiz, bizim cihad konusunda nasıl çalıştığımızı bilmiyorlar ve Irak ve Suriye’de Amerikan işgal güçlerine yönelik baskı ve tırmandırmaya sıklıkla karşı çıkıyorlardı. İnsani ve ideolojik görevimizi yerine getirmeye kararlı olarak, en zor ve en ağır koşullarda, hukuk ve ahlaki standartları dikkate alarak, akılcı, düşünceli ve dikkatli bir şekilde çalıştık. İşgal güçlerine (ABD) karşı askeri operasyonları askıya aldığımızı duyuyoruz. Gazze’deki halkımızı başka yöntemlerle savunmaya devam edeceğiz.”​​​​​​​

Açıklamada, Hizbullah milislerinden ABD tarafından herhangi bir eylemin meydana gelmesi halinde “pasif savunmada” olmaları istenildi. Ketaib Hizbullah, Halk Seferberlik Güçleri (Haşdi Şabi) ile birlikte Irak ordusunun resmi bir parçası olarak kabul ediliyor. Örgütün tam olarak bu nedenle ABD karşıtı operasyonlarına ara verdiği düşünülüyor. Ancak Irak’ta İslami Direniş’in ABD’ye karşı askeri hamleleri sürdüreceği düşünülüyor.

Öte yandan Filistinli güçlerin 7 Ekim’de başlattığı ‘Aksa Tufanı’ operasyonunun ardından İsrail’in Gazze’ye yaptığı saldırılara ABD’nin destek vermesi gerilimi artırmıştı. İran ve ABD’nin karşı karşıya gelmesiyle bölgesel savaş riski yükselirken her iki ülkenin de bundan çekindiği biliniyor. Bu nedenle Ketaib Hizbullah’ın kararının İran’ın savaş riskini azaltmak için attığı bir adım olduğu değerlendiriliyor.

KETAİB HİZBULLAH
ABD’nin terör örgütü olarak kabul ettiği Ketaib Hizbullah (Hizbullah Tugayları) Irak savaşı sırasında, Amerikan işgal kuvvetlerine karşı bombalı saldırılar düzenleyen silahlı bir yapı. 2003 yılında yapılanmaya başlayan milis güç, şimdiki adını 2007 yılında aldı.

Ketaib Hizbullah örgütünün ‘kenetlenmiş bir eldeki Kalaşnikoflu’ logosu İran Devrim Muhafızları ile benzerlik gösteriyor. Örgüt, İran’ın dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’i ‘imam’ olarak kabul ediyor. Örgütün lideri olarak bilinen Ebu Mehdi el Mühendisi ile İran Devrim Muhafızları’na bağlı Kudüs Gücü’nün başındaki Kasım Süleymani IŞİD terörüne karşı birlikte çalıştı. İran destekli Haşdi Şabi milislerinin en güçlü kollarından olan Ketaib Hizbullah örgütünün Lübnan Hizbullah’ı ile bilinen bir yapısal bağı bulunmasa da ‘Direniş Ekseni’ olarak adlandırılan yapılar arasında bir koordinasyon olduğu biliniyor.

Ketaib Hizbullah lideri Ebu Mehdi el-Mühendis, 3 Ocak 2020’de, 65 yaşındayken Bağdat Uluslararası Havaalanı’na Amerikan Başkanı Donald Trump’ın emriyle düzenlenen füzeli saldırıda Kasım Süleymani ile beraber öldürüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x