Geleneksel Türk Okçuluk Minikler Şampiyonası heyecanı!

Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu (TGTOF) tarafından düzenlenenen Minikler 100. Yıl Salon Türkiye Şampiyonası 20-22 Ekim 2023 tarihlerinde Ankara’da başadı. Üç gün sürecek yarışmada; 650 civarında sporcu yarışacak. Sporcular Ankara Yenimahalle Spor Kompleksinde 18 metreye oklarını atarak sıralama ve eleme atışlarını tamamlayacak. Müsabakaya yurdun dört bir yanındaki Geleneksel Okçuluk kulüpleri ve ferdi sporcular katıldı.

Yarışmalar esnasında sadece geleneksel kıyafetler giyilebiliyor ve teknik kurulun kontrolünden geçen geleneksel oklar ve yaylar kullanılıyor. Bunlar dışında nişan almayı kolaylaştırıcı ekipmanlar ve herhangi bir modern malzeme kullanılamıyor. 22 Ekim 2023’de final müsabakaları sonrası Ankara
Yenimahalle Spor Kompleksinde Kızlar ve Erkekler kategorilerinde ilk 3 sırayı alan sporcular için madalya töreni düzenlenecek.

Federasyon Başkanı Cengiz Toksöz ve protokolün yer alacağı törenler sonrası müsabakalar sona erecek. Ülkemizde geleneksel okçuluk müsabaka ve kıyafet kuralları, Türkiye Geleneksel Türk Okçuluk Federasyonu (TGTOF) tarafından düzenleniyor. TGTOF ayrıca Türk Okçuluğunun yayılması adına müsabakalar düzenliyor, hakem ve antrenör eğitimleri veriyor. Henüz 2019’da kurulan Federasyon, dört yıl içinde 580 kulüp ve 15 Bin ’in üzerinde lisanslı sporcuya erişmiş durumda bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x