‘Fırıldak Kubi’ye rakip geldi: Önce CHP sonra AKP şimdi de YRP

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), 2019 yerel seçimlerinde Gaziantep’ten tek bir ilçe belediyesi kazanmayı başardı: Araban… Yaklaşık 1.5 yıl CHP çatısı altında belediye başkanlığı yapan Hasan Doğru, Temmuz 2020’de partisinden istifa ederek AKP’ye geçti. Doğru’ya rozetini Numan Kurtulmuş taktı.

Burada da yaklaşık 3.5 yıl “kalan” başkan Doğru, partisi kendisini 2024 yerel seçimleri için belediye başkan adayı göstermeyince perşembe günü AKP’den istifa etti. AKP burada belediyeyi MHP’ye bıraktı. MHP’nin adayı ise Mehmet Özdemir oldu.

YENİDEN REFAH’A GEÇİNCE PARTİ YÖNETİMİ İSTİFA ETTİ

Hasan Doğru, bir gün sonra yani 19 Ocak’ta Yeniden Refah Partisi’ne katıldı ve partinin Araban Belediye Başkan adayı oldu. Doğru’ya rozetini YRP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş taktı. Doğru’nun bir dönemde üç parti değiştirmesi hem ilçede hem Yeniden Refah’ta tartışma yarattı.

Hasan Doğru’nun aday gösterilmesine tepki gösteren YRP Araban İlçe Başkanı Mehmet Çınar ve yönetimi partiden istifa etti. Çınar’ın Ocak Partisi’ne geçtiği öğrenildi.

AKILLARA “FIRILDAK KUBİ” GELDİ

Bu olay, Türk siyasetinde bir ayda üç; bir dönemde dört parti değiştirmesiyle tanınan “Fırıldak Kubi” lakaplı Kubilay Uygun’u getirdi.

Uygun, 24 Aralık 1995 tarihinde yapılan 20. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri’nde Demokratik Sol Parti (DSP) Afyonkarahisar Milletvekili seçilerek meclise girdi.

Uygun, 3 Temmuz 1996’da DYP’ye geçti, üç gün sonra yani 6 Temmuz’da DSP’ye geri döndü. 30 Temmuz 1996’da yeniden DYP’ye geçen “Fırıldak Kubi”, burada yaklaşık bir sene kaldı. 27 Haziran 1997’de MHP’ye geçen Uygun, ANAP-DSP hükümetine güvenoyu verdiği gerekçesiyle kendisini disiplin kuruluna sevk eden MHP’ye tepki göstererek 19 Temmuz 1997’de MHP’den de istifa etti. 28 Aralık 1997 DTP’ye geçen Kubilay Uygun, 10 Haziran 1998’de de DTP’den istifa etti.

İNTİHAR ETTİ

Uygun, milletvekilliği öncesinde de CHP ve ANAP’ta da siyaset yaptı.

Kubilay Uygun, Temmuz 2016’da maddi sebepler nedeniyle İstanbul’da bir otelde intihar etti. Uygun, intihar mektubunda ailesine “İntihar ettiğim silahımı satın, otelin parasını ödeyin” notu bıraktı.

OĞUZ OK

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x