Bahçeli “Şehir Sayısı 100’e Çıkmalı” Demişti: Seçimlerden Sonra İl Yapılması Beklenen 12 İlçe Belli Oldu

Türkiye’de son olarak 17 Ağustos 1999 depreminin ardından alınan karar sonucunda Bolu’nun uzak ilçesi konumunda olan Düzce, daha hızlı toparlanması amacıyla 12 Kasım 1999’da alınan kararla il yapılmıştı.

Aradan geçen 25 yıla yakın sürede Türkiye, 81 il ile temsile devam ederken, yaz aylarında hükümet ortağı ve MHP Genel Başkanı olan Devlet Bahçeli’nin açıklamaları, yeni bir tartışmanın fitilini ateşledi.

31 MART SEÇİMLERİNDEN SONRA GÜNDEME GELEBİLİR

Bahçeli, Türkiye’de halihazırda bulunan 81 il ve 922 ilçelik sistemin genişletilmesi gerektiğini belirterek il sayısının 100, ilçe sayısının ise 1000 olarak tamamlanmasının isabetli olacağını belirtmişti.

Bu açıklamaların ardından, böyle bir senaryoda hangi ilçelerin il haline dönüştürüleceği merak konusu olurken, ORC Araştırma Genel Müdürü Mehmet Pösteki, il yapılması beklenen 19 ilçeden muhtemel 12 tanesini sıraladı.

Halihazırda seçim sath-ı mailine girilmesi nedeniyle böyle gir düzenlemenin seçim öncesinde hayata geçmesi mümkün olmasa da, yerel seçimlerin ardından MHP tarafından söz konusu düzenlemenin yeniden dillendirilmesi bekleniyor.

BU 12 İLÇE ŞEHİR HALİNE GELEBİLİR

Pösteki, yaptığı paylaşım ile il haline getirilmesi muhtemel ilçeleri şu şekilde sıraladı:

– Nazilli (Aydın)
– Bodrum (Muğla)
– Tarsus (Mersin)
– İnegöl (Bursa)
– Silopi (Şırnak)
– Bandırma (Balıkesir)
– Ceyhan (Adana)
– Polatlı (Ankara)
– Yüksekova (Hakkari)
– Ereğli (Zonguldak)
– Alanya (Antalya)
– Çorlu (Tekirdağ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x