İzmir merkezli 5 ilde ‘sahte dekont’ dolandırıcılığına 14 gözaltı

İzmir merkezli 5 ilde, cep telefonlarına sahte dekont göndererek ya da sahte senet verip kandırdıkları kişilerin otomobil ve tarım ürünlerini alarak dolandırdıkları tespit edilen çeteye yönelik düzenlenen operasyonda 14 kişi gözaltına alındı, 2 şüpheli  aranıyor.

Ardından da satıcılarla buluşup, aracı beğendiklerini belirtip, bir miktar kaparo verdikten sonra, noter satışı aşamasında banka hesaplarına aracın satış bedelinin yatırdıklarını belirtip, cep telefonlarına SMS veya WhatsApp uygulaması üzerinden oluşturdukları sahte dekontu gönderip, ‘paran hesabına birazdan geçer. Sen aracın satışını yap’ diyerek kandırarak, dolandırdıkları ortaya çıktı.

Ayrıca çete üyelerinin çiftçilik yapan vatandaşlardan sahte senetle zeytinyağı, incir yağı, badem, ceviz, haşhaş gibi tarım ürünleri ve küçükbaş hayvan alarak toplam 21 kişiyi dolandıkları tespit edildi. Takibin ardından şüphelilere yönelik, bugün İzmir merkezli Manisa, Aydın, Balıkesir ve Denizli’de eş zamanlı operasyonlar düzenlendi. 

14 şüpheli gözaltına alındı. Şüphelilerin ev ve işyerlerindeki aramalarda, suçta kullanıldığı belirlenen çok sayıda cep telefonu, 3 av tüfeği, 1 kurusıkı tabanca, 1 dizüstü bilgisayar, 1 tablet bilgisayar, 8 araç satış sözleşmesi, 2 dekont, 1 boş senet ve 1 adet ıslak imzalı satış sözleşmesi ele geçirildi.

Operasyon kapsamında 2 şüphelinin daha yakalanması için çalışmaların sürdüğü bildirildi. Öte yandan gözaltına alınan şüphelilerin polisteki işlemlerinin sürdüğü belirtildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir