İş ve inşaat makinesinde hedef dünya pazarları

Rapor, Türkiye’nin makine ve ekipman kiralama pazarında rakip ülkelere kıyasla büyük bir potansiyel barındırdığını ortaya koyuyor. Türk iş dünyası da 2027 yılına kadar 179.6 milyar dolara ulaşacağı düşünülen makine ve ekipman kiralama pazarındaki yeni fırsatlar için harekete geçti.

ÇITA YÜKSELECEK

İMDER Yönetim Kurulu Başkanı Nadir Akgün, “MAİB’in açıkladığı, 2023 yılının Ocak-Haziran rakamlarına göre Türk iş ve inşaat makineleri sektörü, 2022 yılının aynı dönemiyle kıyaslandığında ihracat rakamını yüzde 20 artırarak, 1 milyar 112 milyon dolara çıkardı. Sektörümüz; 2022 yılındaki yaklaşık 4 milyar ciro rakamı ve yaklaşık 250 bin kişiye sağladığı istihdam olanağıyla birlikte hız kesmeden çıtasını yükseltmeye devam etmekte” dedi.

İSDER Yönetim Kurulu Başkanı Serkan Karataş ise yeni teknolojilere ve küresel rekabete ayak uydurarak üretim gücünü artıran sektörün yılın ilk altı ayında ihracatını geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık yüzde 34 artırdığını vurguladı. Karataş, sözlerini şöyle sürdürdü:“İlk altı ayda ihracatımız 374 milyon dolara yükseldi. Katma değeri yüksek üretim gücümüz, yaklaşık 130 bin kişiye sağladığımız istihdamımız ve 2022 yılında yaklaşık 2 milyar dolar olan ciro rakamlarımızla birlikte; ‘Büyük Türkiye Yüzyılı Vizyonu’ doğrultusunda hedeflerimizi gerçekleştirmeye devam etmekteyiz.”İMDER ve İSDER, 3-4 Ekim 2023’te, İstanbul’da, 3.Uluslararası İş ve İstif Makinaları Kongresi ve Kiralama Zirvesi’ni düzenleyecek.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x