Fransa’da da siyaset statlarda: Tribünlerden hükûmet istifa sesleri

T24 Dış Haberler

Fransız taraftarlar, 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Ön Eleme turlarında Paris’teki Stade de France’da oynanan Fransa-Hollanda karşılaşmasında Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’u protesto etti. 

Cuma günü oynanan karşılaşmanın 49. dakikasının üçüncü saniyesinde Fransız taraftarların bir bölümü, skor 3-0 lehlerine olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Macron’u, ülkede emeklilik reformuna karşı protestolar devam ederken istifaya çağırdı. 

”Macron istifa” tezahüratı özellikle 49 dakikanın üçüncü saniyesinde yapıldı, çünkü Fransa’da hükûmet meclisin onayı olmaksızın emeklilik reformunu zorla geçirmek için Anayasa’nın 49.3. maddesini kullanmıştı.

Fransa’da emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkaracak reformun hükûmet tarafından meclisi baypas ederek geçirilmesi, ülkede kitlesel protestolara sebep oldu. Sendikalara göre Fransa’da cuma günü 3 milyon kişi protestolar için sokağa çıktı.

Türkiye’de statlarda ‘hükûmet’ istifa sesleri, Ankara’yı rahatsız etmişti

Türkiye’de Süper Lig’de, 6 Şubat depremlerinin ardından oynanan ilk karşılaşmada Fenerbahçe ve Beşiktaş taraftarı hükûmete istifa çağrısı yapmış, hükûmet buna tepki göstermişti. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu konuyla ilgili açıklamasında, ”Hiç merak etmeyin. Mesaimizi bölmesinler. Biz mesaimizi de böleriz. Mesaimizi bölerlerse bu milletin karşı karşıya kaldığı süreçte bu millete haksızlık ederler” demişti. 

AKP ile Cumhur İttifakı’nda olan MHP’nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Beşiktaş üyeliğinden istifa etmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir