Çin’den finansal riskleri önleme uyarısı

Çin Maliye Bakan Yardımcısı Xia Xiande, yüksek faizler dünya genelinde süreceği için finansal risklerin artmasını önlemek için tedbirler alınması gerektiğini söyledi.

Xia Xiande, bugün düzenlenen Global Varlık Yönetimi Forumu’nun (GAMF) yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, son günlerde Silikon Vadisi Bankası dâhil olmak üzere bazı ABD ve Avrupa bankalarının kriz yaşadıklarını, tüm ülkelerin finansal risklerin artmasını önlemek için hazırlık yapması gerektiğini kaydetti.

Xia, son yıllarda ticari sürtüşme, salgın, tedarik zincirlerindeki sorunlar, enflasyon ve jeopolitik ihtilaflar yaşandığına işaret ederek, IMF ve Dünya Bankası’nın 2023 yılında küresel ekonomi için yaptığı büyüme tahminlerinin salgın öncesine kıyasla düşük olduğunu kaydetti.

Faizlerde de değişiklik görüldüğüne dikkat çeken Xia, enflasyon baskısını önlemek için birçok merkez bankasının faiz artırdığını, likiditenin gerilediğini söyledi.

Son yıllarda tek taraflılık ve ticarette korumacılık eğilimlerinin arttığını ifade eden Xia, küresel tedarik zincirlerini koparma girişimlerinin dünya düzenini altüst ettiğini, ülkelerin sanayi ve tedarik zincirlerini yeniden düzenlemek zorunda kaldıklarını kaydetti.

Xia, ayrıca dünyada doğurganlık oranı sürekli düşerken, emek gücünün maliyetinin yükseldiğine dikkat çekti.

Çin hükümetinin 2023 yılı için büyüme hedefini yüzde 5 olarak açıkladığını hatırlatan Xia, bu hedefi gerçekleştirmek için kamu mali harcamalarının artırılacağına işaret etti.

Xia, özel sektörün borçlanmasının da artırılacağını, merkezden taşra yönetimlere daha fazla bütçe aktarılacağını ve mali politikaların verimliliğinin yükseltileceğini belirtti.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Bu makale ilk olarak Hibya Haber Ajansı üzerinde yayımlanmıştır

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir